Bebekler Uyurken Nasıl Giydirilmeli?

Bebekler Uyurken Nasıl Giydirilmeli?

Bebekler kendi iradesi olmadığından tamamen çevresinde olup da ona bakanlar tarafından yönetilir. Yemesi, giyimi, uykusu, altının değiştirilmesi banyosu ve diğer kişisel temizlikleri hep ebeveyni tarafından halledilir. Bu sebeple ebeveynlerin bebek bakımı ve yetiştirilmesi konusunda bilgi sahibi olması ve büyüklerin, bilirkişilerin, sağlık uzmanları gibi tecrübeli kişilerin fikirlerinden faydalanması daha doğru bir davranış olacaktır. Zamana ve mekâna göre bebek bakımında farklılar olsa da, kimileri adetlerine göre kimisi de yetiştirilme tarzına göre uygulamada bulunsa da, daima aynı olan doğrular vardır. Bu değişmeyen hususları iyice öğrenerek tecrübe sahibi olmak daha güzel sonuçlar doğuracaktır.

Uykudaki Bebeklere Nasıl Müdahale Edilir?

Eskilerin de dediği gibi, uyuyanın üzerine kar yağar deyimi gereğince ister bebek olsun isterse de yetişkin olsun herkesin üzerine mevsime uygun bir örtü atılması gerekir. Örneğin, yaz aylarında gündüzün ortasında aniden uykuya dalan birisinin üzerine mutlaka ince de olsa bir örtü atmak sağlık açısından faydalı olacaktır. Zira o esnada ortam cereyana maruz kalmış olup, kişi fark edilmeden soğuk kapabilir. Bu da hastalığın meydana çıkmasına sebep olur. Yaz aylarında durum böyle ise, kış ayları buna göre kıyas edilmelidir. Bebekler de yetişkinlerden farklı olarak kendilerini rahatlıkla hareket ettiremediği için dış etkenler tarafından ısıtılmayı beklerler. Bu sebeple uyuyan bebeğin üzeri mutlaka örtülmelidir.

Yaz Aylarında Bebeğin Uyku Kıyafeti

Bebekler yaz aylarında uyuyacağı vakitte üzerine örtülecek örtü de hesaba katılarak giydirilmelidir. Örneğin; sıcak gecelerde ince bir pike örtü olarak kullanılacaksa içerisine iç çamaşırlarının üzerinden ince bir tulum giydirilebilir. Bu hem terlemesini önlerken aynı zamanda da daha ince giydirildiğinde üşütme ihtimalini de ortadan kaldıracaktır. Özellikle 6 aylık süreden sonra bebekler artık rahat hareket edeceği için, uyku esnasında üzerini açarak soğuğa maruz kalabilirler. Bu durumda kalın kıyafetlerle ya da bir kaç kat kıyafetin üzerine bir de örtü örtülen bebek ilk zamanda terleyip sonrasında hareket ederek üzerini açtığında teri soğuyacak ve bu durum hasta olmasına kapı aralayacaktır. Bundan dolayı çok kalın giydirilmemesi gerektiği gibi, ince giydirilip üzeri de örtüsüz bir şekilde yatırılmamalı, orta halli bir giysi giydirilmelidir.

Kış Aylarında Uyuyan Bebeğin Pijaması Nasıl Olmalı?

Kış ayları şehirden şehre farklı soğuklarla yaşanabilir. Örneğin Türkiye' de doğu bölgesi daha soğuk bir iklime sahipken batı bölgesi daha ılık geçecektir. Bu sebeple bulunulan ortamın soğukluğuna uygun olan pijama takımı tercih etmek, bebeğin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Mesela Hakkâri, Bingöl, Erzurum, Ağrı gibi doğu illeri kış aylarında çok sert bir soğuğa maruz kaldığı için bu bölgede yaşayanlar bebeklerine polar tarzından pijama takımı giydirerek üzerlerine yorgan atabilirler. Tabi bu esnada evin ısı durumu da hesaba katılmalıdır.

Kaloriferli Evlerde Bebek Giyimi

Soğuğun derecesi her ne olursa olsun, eğer evin dış yalıtımı olup kaloriferler ısıtıldığında içerisi gayet sıcak oluyorsa bebeğe normal kalınlıkta penye pijama takımları giydirerek üzerini yorganla örtmek yeterli olacaktır. Eğer bebek anne yanında uyuyorsa, kıyafeti daha ince kumaşlardan tercih edilebilir. Zira annenin sıcaklığı da bebeği etkileyeceği için ekstra bir sıcaklığa ihtiyaç duyulmaz. Vücut ısısı diğer ısıtıcılardan daha etkili olduğundan annenin koynunda uyuyan bir bebek üzerinde ince bir örtü olsa dahi mutlaka sıcacık bir şekilde rahat bir uyku çekecektir. Sıcak ortam uykuyu bölmeden derin bir uykuya sebep olacağı gibi, soğuk ortam da vücut ısınmadığında uyku bölünerek rahatsız bir gece geçirmeye neden olur.

Bu Yazıyı Paylaşın

Yorum Yapın