Bebeklerde Parmak Ucunda Yürüme Neden Olur?

Bebeklerde Parmak Ucunda Yürüme Neden Olur?

Hemen hemen her bebekte ayağa kalkma ve yürüme zamanında parmak ucuna basma durumu oluşmaktadır. Ancak bu durumun bebeğin tam olarak yürümeye başlaması ile birlikte son bulması beklenmektedir. Parmak ucunda yürüme durumu görülen çocuklarda topuk ve ayağın diğer bölümlerinin zemine temas etmemesi için ayak parmaklarının üzerinde yürümesi olarak tanımlama yapılmaktadır. Sağlıklı bebeklerin %5 ve %12'sinde görülebilen bu soruna genellikle erkek bebeklerde daha fazla rastlanmaktadır.

Bebeklerde Yürüme Aşamaları

Bebekler büyüdükçe üç farklı aşama üzerinden yürüme şekli değiştirmektedirler. Bunların ilki orta ayak ile ayak parmaklarının yere teması adı verilen ilk topuk teması olarak bilinmektedir. Bu durumda bebekler ayak parmaklarının üzerinde yürüdükleri için her bebekte aynı durum söz konusu olmamakla birlikte çoğu bebekte 18 aylıkken görülmektedir. Ancak daha sonrasında bu durumun görülmesi bir uzman görüşünün alınması gerektiğinin işaretleri olarak bilinmektedir.

Bebek Ayaklarının Anatomisi

Baldırda toplamda 2 adet ana kas bulunmaktadır. Bunlardan birincisi derinin altındaki çıkıntıyı oluşturan büyük baldır kası, ikincisi ise büyük baldır kası altında bulunan küçük düz kaslardır. Her iki kasında baldırın tabanında birleşmesi ve bir aşil tendonu haline gelmesi gerekmektedir. Oluşan bu aşil tendonu ise daha sonrasında topuk kemiğine yapışarak topukların kaldırılması söz konusu olmaktadır.

Bu durumda ayak parmakları üzerinde yürüyen bir bebeğin belirtilen bu kas ve tendon kombinasyonunun doğumda daha kısa olması veya sonradan kısalması sonucunda çocuğun topuklarının yere basmasını engelleme ihtimali bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ayak parmakları ile yürüyen bebeklerin çoğunun kas ve tendon kombinasyonu konusunda çalışmalar ile çocuğun tekrar topuklarıyla yürüyebilmesi imkânı bulunmaktadır.

Bebekler Neden Parmak Ucunda Yürür?

Bebeklerin neden parmak ucunda yürüdükleri kesin olarak bilinmemekle birlikte bir doktor tarafından değerlendirmenin yapılması nörolojik ve fiziksel muayenelerin sonucunda asıl nedenin öğrenilmesi gerekmektedir. Genellikle nörolojik rahatsızlıklar sebebiyle oluşan parmak ucunda yürüme, gelişimsel açıdan konuşma ve dil bozukluklarında, otistik bebeklerde, zihinsel engelli bebeklerde, omurilik anormalliği bulunan bebeklerde ve kas sorunları oluşan bebeklerde sıklıkla görülmektedir.

Parmak Ucunda Yürüyen Bir Bebekte Sorun Olduğunun Belirtileri

Parmak ucunda yürüyen bir bebek aslında istediği takdirde düzayaklı bir şekilde yürüyebilmektedir. Bunun yanı sıra parmak ucu ile yürümeye devam eden 5 yaşın üzerindeki çocuklar sonrasında topukları ile yürüyemezler. Bu çocuklar özellikle spor yapma, buz pateni, ayakkabı giyme ya da tekerlekli paten gibi eğlence etkinliklerinde katılmak istemezler. Yürürken herhangi bir şikâyeti gözlemlemesi ile birlikte anne ve babalar gençlik ve yetişkinlik dönemi için endişe duymaktadırlar.

Parmak Ucunda Yürüyen Bebeklerin Muayenesi

Bebeklerin ilk dönemlerinde parmak ucunda yürüme oldukça normal olarak görünse de ilerleyen dönemlerde bu durumun düzelmemesi ile birlikte bir doktora başvurması gerekmektedir. Doktorlar genellikle muayene sırasında hamilelik komplikasyonların olup olmadığı, çocuğun erken doğup doğmadığı, gelişimsel sorununun olup olmadığı, parmak ucunda yürüyüşün her iki taraf içinde olup olmaması, parmak yürüyüşünün ne zaman başladığı, bu durum ile ilgili bir aile öyküsünün bulunup bulunmaması, bacaklarda ya da kaslarda bir zayıflığın olup olmaması gibi konular incelenmektedir.

Parmak Ucunda Yürüyen Bebeklerin Tedavisi

Parmak ucunda yürüyen bir bebeğin ya da çocuğun tedavisi yaşı ve tekrardan normal şekilde yürüyüp yürümeyeceği durumuna bağlı olarak değişmektedir. Ayak bileğinde sınırlanması olmayan ve küçük yaşlarda bulunan çocuklar için cerrahi müdahalelere gerek olmadan tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ancak parmak ucunda yürümeye devam eden ve ayak bileğinde sorunlar oluşan büyük çocuklar için bazı durumlarda cerrahi işlemler tavsiye edilmektedir. Bu sorunun öncelikle anne ve baba tarafından bebeklik döneminde incelenmiş olması ve erken dönemde tedavi için doktora başvurulması oldukça önemlidir.

Bu Yazıyı Paylaşın

Yorum Yapın