Doğru Bebek Bezi Seçimi Nasıl Olmalı

Doğru Bebek Bezi Seçimi Nasıl Olmalı

Yenidoğan bebekler, bazen gün içerisinde 6-7 kez altını kirletebilirler. Zira anne karnında iken biriken sıvılar ve doğum esansında oluşan gazlar ve şişliği dahi dışkıyla vücudundan atılır. Hatta bu dönemde bebekler her ne kadar sık sık değiştirilse de, dışkısının asidi poposunu yaktığından pişiğe neden olabilir. Böyle zamanlarda bebek bezi seçiminin önemi büyüktür. Sadece yeni doğan bebeklerde değil, 6. ayından sonra da ek gıdaya başlayan bebekler için bez seçimi önemlidir. Zira yedikleri ağır gelerek bu dışkısına da aks edecek ve poposunu rahatsız eden durumlar olacaktır. 

Bebeğin Aylığına Göre Bebek Bezi

Bazen aynı anda iki çocuk sahibi olan aileler vardır. Böyle durumlarda ebeveyn olan kişiler, ayrı ayrı bez almak yerine bir paket bez alarak çocuklarına ortak kullandırmak isterler. Bunun her ne kadar maddi açıdan tasarruf olduğunu düşünseler de aslında bu zarara yol açmaktadır. Şöyle ki; 2 aylık bir bebeği ve 2 yaşında bir çocuğu olan kişiler ikisine de 5 numara bez kullandıklarında bu bez büyüğü için uygun olsa da, küçük bebek bedenine büyük gelecek ve bezin kenarlarından idrar sızıntıları çıkabilecektir. Hal böyle olduğunda ise, sürekli değiştirilmesi gereken bez paketi daha çabuk tükenecektir. Fakat her çocuk için ayrı ve kilosuna uygun bez alındığında durum böyle olmayacaktır. Bu sebeple daha uzun süreli ve sağlıklı bez kullanmak için bezin bebeğin kilo ve yaşına uygun olması daha doğru tercih olacaktır.

Pamuklu Yapıya Sahip Olan Bez

Bebek bezleri, birçok çeşide sahip olduğu gibi, farklı kalite ve malzemelerde de üretiliyor. Özellikle maddi açıdan fiyatı uygun olan bezler içerisinde daha fazla naylon maddeler kullanılabiliyor. Bu sebeple fiyatından çok bezin kalitesine ve malzemesinin daha doğal oluşuna önem verilmelidir. Ayrıca fiyatı düşük olan naylonumsu bezler alınarak tasarruf edildiği sanılsa da, hâlbuki bu daha fazla zarar edilmesine neden olur. Çünkü naylon malzeme idrar ve dışkıyı emme özelliği olmadığı için bezin sık sık değiştirilmesi gerekir. Aksi halde bez sızdırma yapacak ve buda başka zararlara neden olacaktır. Fakat pamuklu bir yapıya sahip olan bezler diğerlerine nazaran daha rahat kullanışa sahip olmakla beraber emicilik özelliği de yüksek seviyede olacağı için, bezin kenarından taşma veya sızma gibi bir durum gerçekleşmeyecektir.

Emici Özelliği Güçlü Olan Bezler

Bezlerin kalitesine göre emicilik özelliği de farklı olur. Emiciliği fazla olan bezler hem bebeğin bez içerisinde daha rahat etmesini sağlar, hem de bezde ıslaklık çok fazla hissedilmeyeceğinden poposunda pişik olma ihtimali daha düşük olur. Bu sebeple bebek bezi tercih edileceğinde kalitesine ve emicilik özelliği yüksek olmasına da önem verilmelidir. Ayrıca emici özelliği kuvvetli olan bebek bezleri daha uzun süre kullanılacağından maddi açıdan da tasarruf sağlayacaktır.

Doğal Ürünler Tercih Etmek

Birçok çeşidi olan bebek bezleri, artık herkesin tercih edeceği malzemeye ve kaliteye sahiptir. Bebeğin sağlığı her şeyden önemlidir. Bu sebeple tenine direk temas eden, hatta bir kaç saat vücudunda kalan bezlerinde en doğal malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat etmek gerekir. İçerisinde jelatin yerine emiciliği yosundan kaynaklanan veya pamuklarla döşenerek naylondan uzak kalan bezler bebeğinizin sağlığı açısından daha mühimdir. Her ne kadar fiyatları diğerlerine nazaran daha fazla olsa da kalitesinden ötürü bebeğiniz için mutlaka doğal olan ürünleri tercih ederek, hem bebeğin rahatını ve konforunu hem de sağlığını garanti altına alabilirsiniz. 

Bu Yazıyı Paylaşın

Yorum Yapın