Yenidoğan Sarılığı Neden Olur Nelere Dikkat Edilmeli?

Yenidoğan Sarılığı Neden Olur Nelere Dikkat Edilmeli?

Yenidoğan sarılığı normal zamanında doğan çocukların %60; erken doğanlarda ise %80 görülebilen bir sarılık türüdür. Genelde fizyolojik sarılık görülür yani tehlike durumu söz konusu değildir. Genelde de 1-2 haftada geçer. Genel olarak doğumla birlikte bebeğin ilk 28 günlük dönemi yeni doğan dönemidir. Yenidoğan sarılığının nedeni bebeğin kanında biriken bilirubindir. Bu birikme bebekte deri ve özellikle gözlerinin beyaz kısımlarında sararmaya yol açar.

Doktor kontrolü gereklidir. Bilirubin seviyesi ise kırmızı kan hücrelerinin parçalanması sonucu ortaya çıkan maddedir. Bunun kandan temizlenmesi için bebeğin karaciğerinin olgunlaşması gereklidir. Bu nedenle de yeni doğmuş bebeklerde sarılık tespiti halinde takip çok önem taşır.

Yenidoğan Sarılığı Takip Edilmezse Sonuçlar

Yenidoğan sarılığı gidişatı mutlaka takip edilmelidir. Bilirubin seviyesi yükselirse bebekte ciddi sağlık sorunları oluşabilir. Bunların başında beyin hasarları gelir. Sarılığı olan bir bebeğin 10 gün kadar doktor kontrolünde olması uygundur.

Yenidoğan sarılığı belirtileri olarak ilk ciltte ve özellikle gözlerin beyaz kısmındaki sararma halleridir. Bu durum doğumla birlikte 2-3 gün içerisinde ortaya çıkar. Sarı rengin fark edilmesi ile birlikte mutlaka ilgili hekime danışılması gereklidir. Yapılan testlerle bilirubin seviyesi belirlenerek gerekli tedaviye başlanılır.

Başlangıçta 5 ila 8 mg olan düzeyler başlangıç seviyeleri olup 20 mg üzeri ileri seviyelerdir. Sarılığın şiddetlendiği tespit edilirse, bebekte ateş varsa, sarılık çok daha koyu bir hale dönüşüyorsa hastane koşullarında kalması gereklidir.

Yenidoğan Sarılığı Nedenleri

Bebeğin anne karnında iken karaciğerindeki bilirubini temizlemesi için bir zaman gerekir ki; bu zamanı yakalayamayan bebek doğduktan hemen sonra yeni doğan sarılığına yakalanır. Bu dönemde bebeğin anne sütünden eksik kalmaması için bol bol emzirilmesi istenir. Bu olağan durum dışında olağan dışı durumlar ise; anne ve bebek arasındaki kan uyumsuzluğundan kaynaklıdır, bebekte karaciğer hastalığının olması da sarılığa neden olur. 

Yenidoğan sarılığı teşhisi aslında doğumdan itibaren takip edilme sıralarında teşhis edilir. Uygun tedavi ve özellikle anne sütü önerisinde bulunularak anne ve bebek taburcu edilir. Ağır durumlar gözetim altında tutulması gereken durumlardır. Yeni doğum yapmış bir anne mutlaka çocuğundaki değişiklikleri incelemeli ve doktoruna danışmalıdır. Sarılık muayenesinde cilt ve göz akında meydana gelen sararmanın derecesi kontrol edilir. Kan testi yoluyla yeni doğan sarılığı teşhis edilir.

Yenidoğan Sarılığı Tedavisi

Yenidoğan sarılığı tedavisine gelince; amaç yüksek düzeyde olan bilirubin seviyesinin düşürülmesidir. Böylelikle başta beyin sistemine zarar verme engellenir.

Bebek zamanında doğmuşsa kendiliğinden iyileşme oranı çok yüksektir. İleri seviyelerde ışık tedavisi, kan değişimi tedavileri uygulanabilir. Fototerapi yani ışık tedavisi bebeğin kilosuna göre en sık tercih edilen tedavi yöntemidir. Bu tedavide ciltte biriken bilirubin fototerapi ile böbrekler aracılığı ile idrarla atılır. Bu tedavi boyunca bebek emzirilir ya da ek  mamalarla katkı yapılabilir. 
Yetersiz anne sütü ile beslenen bebeklerde yeni doğan sarılığı artış gösterir.

Süt gelmemesi, bebeğin emmek istememesi de sarılık seviyesinin artmasında nedendir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde sarılık düzeyi çok daha hızlı düşüşe geçer. Bu nedenle hastalığın başlarında önerilen anne sütü ve takviye mama ile bebeğin beslenmesine dikkat edilmesidir.

Sarılık Takibi Mutlaka Yapılmalı

Yenidoğan bebeklerde sarılığın tespiti ve her şeyden önemlisi takibi gerekli aşamalardır. Yenidoğan sarılığı bazen kendi kendine düzelme yoluna gidebilir ama bazen de yüksek seviyelere çıkış yapıp bebeğin beyin hasarları ile karşı karşıya bırakabilir. Bu nedenle ilk 10 günlük dönem takip açısından aşırı önemlidir. Seviyenin düştüğünün tespiti ile yeni doğan sarılığından korunulmuş olunur.

Uzun süreli sarılık demek bebeğin ciddi sağlık problemleri karşı karşıya kalması demektir. Çok iyi bir değerlendirmeden geçirilmelidir. Bu değerlendirmelerin başında kan grubu uyuşmazlıkları gelir.

Bu Yazıyı Paylaşın

Yorum Yapın