Bebeklerin Poposundaki Pişik Nasıl Önlenir?

Bebeklerin Poposundaki Pişik Nasıl Önlenir?

Bebeklerin Poposundaki Pişik Nasıl Önlenir?

Yeni doğan bebekler anne karnındaki sürede içerisine dolan sıvı ve gazı dışkı ile atarlar. Bu sebeple günde bazen 6 kere bile bezini doldurabiliyorlar. Bezlerini her saat başı kontrol edip, altına yaptıkları zaman hiç bekletmeden bezi değiştirmek gerekir. Yeni doğan bebeklerin cildi çok nazik ve çok narin olduğu için pişik olmaları çok kolaydır. Bu yüzden bezi sıklıkla kontrol etmek de fayda vardır. Kontrol ettikçe bebeğin poposunda bir pişik olup olmayacağını daha kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Pişik Oluşmaması İçin Alınacak Önlemler 

Bebeklerin altı sık sık kontrol edildiği için herhangi bir kızarıklık, yanık belirtisi olup olmadığı mutlaka fark edilir. Bu durum fark edildiğinde daha pişik oluşmadan önlem alınmalıdır. Pişiğin ilk belirtisi kızarıklıktır ve bu görüldüğünde kızarık olan bölgeye hakiki zeytinyağı sürülüp bezlenebilir.  Zeytinyağı bebek poposunun daha nemli kalmasını sağlayacağı gibi yanık ve pişik oluşumunu da önleyecektir. Aynı zamanda herhangi bir yan etkisi de bulunmadığı için bebek teninde bir zarar oluşturmaz. Bilakis birçok yönden fayda sağlayabilir. Diğer bir yöntem ise bebeğin altı her açıldığında bir miktar hava aldırmaktır. Mesela yaz aylarında altı açık bir şekilde üstüne ince bir bez atarak bekletilirken kış aylarında battaniyenin altında bir süre bekletilebilir. Böylelikle bebek poposu hava aldırılır ve pişik oluşmadan temiz hava ile önlenmiş olur.

Sık Sık Altını Değiştirmek

Bebeklerin poposunda pişiğin oluşmaması ve ilerlememesi için tamamen dolmasını beklemeden azıcık altını kirletmesi halinde bile değiştirilmesi gerekir. Bu aşamada maddi açıdan tasarruf etmenin düşünülmemesi ve bebeğin sağlığına önem verilmesi gerekir. Zira bebeğin poposunda ki bez uzun süre orada kaldığında havasızlıktan pişik oluşacağı gibi, yaptığı idrarın asidinden de teni zarar görebilir. Bu sebeplerden ötürü sık sık bebeğin bezini değiştirmek pişiği önleyecektir.

Pişik Kremleri

Bütün bu yöntemler uygulanırsa bebekte pişiğin oluşma ihtimali de en alt seviyeye indirilmiş olur. Fakat her ne kadar dikkat edilmesine rağmen yine de bebeğin poposunda pişik oluşmuşsa pişik kremleri kullanılması gerekir. Pişik kremleri kullanırken içerisine çok dikkat edilmeli ve bitkisel, doğal ürünler içeren kremler alınmalıdır. Bu şekilde yapılan tercih bebeğin sağlığı ve cildinin zarar görmemesi için çok önemlidir. Pişik kremlerinde bilinen ve güvenilen markaları tercih etmek sizin açınızdan daha iyi olur. Ayrıca doktor veya eczacı dan da en doğal ve kaliteli ürün bilgisini alabilir ve onların tavsiye ettiği şekilde kullanabilirsiniz.

Bebeğin Boynunda Oluşan Pişikler

Pişik denilince akla direk popoda oluşan pişikler gelir ama popo haricinde de oluşan pişiklere de dikkat edilmelidir. Bebeklerin boynunda oluşan pişikler genellikle kilolu olup etlerinin birbirine değmesi sonucunda oluşur. Bu durum genellikle yaz aylarında terleyip silinmeyen bebeklerde oluşan bir pişik türüdür. Böyle olmaması için bebeğin boğazının sık sık kontrol edilmesi ve nemli bırakılmaması gerekir. Kuru cilde sahip olan bir bebekte ise hakiki zeytinyağı ile nemlendirme sağlanarak pişik oluşumu engellenebilir.

Bebeğin Eklem Yerlerinde Oluşan Pişikler

Bazı bebekler de koltukaltı sürekli yapışık olduğu için pişik olma ihtimali çok yüksektir. Bu sebeple koltuk altının birbirine temas etmeyecek şekilde giydirilmesinde fayda vardır. Ayrıca bebeklerde popo pişiğinden sonra en çok karşılaşılan diğer pişik bölgesi de eklem yerleridir. Bu pişik türü ile genellikle yaz aylarında karşılaşılabilir. Eklem yerlerinin de birbirine temas etmesi engellenmeli ve sürekli kontrol edilerek pişiğin önlenmesi gerekir. Aksi durumda pişik önleyici kremlerle tedavi edilebilir.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu