Bebeklerin Yanakları Neden Soğuk Olur?

Bebeklerin Yanakları Neden Soğuk Olur?

Bebeklerin Yanakları Neden Soğuk Olur?

Birçok bebek, anne karnında güzel bir gelişim geçirmesine rağmen dünyaya geldiğinde farklı şekilde gelişim gösterebilmektedir. Bunun nedeni hala araştırılsa da kesin bir kanıya varılamamıştır. Anne karnında gelişim sağlayan ya da istenildiği gibi gelişim sağlayamayan her bebek bazı sorunlar nedeniyle doğduğu andan itibaren soğuğa maruz kalsa ya da kalmasa dahi üşüyebilmektedir. Bu durumda bebeğin üşüdüğü ellerinden ya da yanaklarından fark edilmektedir. Üşüyen bir bebeğin ilk olarak elleri buz gibi soğuk olup tırnakları ise mor olmaktadır. Aynı zamanda üşüyen bir bebeğin burnu ve kulakları da kızaracak olup ayakları da soğuk olacaktır. Tüm bunlar gerçekten bir ölçüm yapıldığı takdirde bebeğin üşüyüp üşümediğini kanıtlayabilecek faktörlerdir.

Bebeklerin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?

Bebekler doğdukları ilk günden itibaren hayatımızın neşesi olan küçük canlılardır. Küçük ve narin olmaları nedeniyle oldukça hassas bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle özellikle yeni doğmuş olan bebekler hakkında ebeveynleri en ufak bir durumda dahi endişe etmekte ve bebeğe bir şey olup olmadığını öğrenmek için araştırmalar yapmaktadır. Bebeğin yanağının soğuk olması da bu olaylardan birisidir. Böyle bir durumda aileler çocuklarının çok üşüdüğünü düşünerek onları kat kat giydirmekte ve kalın bir şekilde kıyafetleri taşımasını beklemektedir. Oysaki bir bebeğin üşüyüp üşümediği ellerinden, yanaklarından ve burnundan değil, karın sırt ve ensesinden ölçülecek olan sıcaklıkla anlaşılır. Bebeğin vücut sıcaklığının düşük olup olmadığı bu yerlerdeki yapılacak olan ölçümlere bağlıdır.

Ortam Isısı Düşük Olabilir

Bebeğin yanaklarının soğuk olmasının nedenlerinden birisi de gerçekten ortamdaki sıcaklığın düşük olması olabilir. Böyle bir durumda ilk olarak bebeğin elleri, burnu, ayakları, kulağı ve yanakları üşüyecek hatta kızaracaktır. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında bebek kat kat giydirilmemeli ve bunun yerine ortamın sıcaklığını artırmanın yolları araştırılmalıdır. Bebekler soğuk ortamlara fazla dayanamayacak kadar küçük oldukları için en ufak bir sıcaklık değişimi onları çok çabuk bir şekilde etkileyebilmektedir. Yetişkin insanlarla bebeklerin üşüme eşikleri farklı olacağı için ortamın sıcaklığı bebeklere göre ayarlanmalıdır.

Bebeği Çok Kalın Giydirmek Bebeğin Üşüme Sebebidir

Bebeğin yanaklarının soğuk olması yani üşüme sebeplerinden birisi de herkesin bildiğinin tam aksi bir neden olan bebeğin sıkı bir şekilde giydirilmesidir. Yeni doğmuş olan bebeklerin anne karnında dolaşım sistemi gelişmiş olup böylece dış dünyaya karşı bir hazırlık yapılmaktadır. Ancak bebek doğduktan sonra ellerde kızarıklık ve üşüme, yanaklarda soğukluk görülebilir. Bu durum yalnızca bebeğin üşüdüğü anlamına gelmemekte ve ilk birkaç ay içinde görülebilecek olan normal bir durum olarak nitelendirilmektedir.

Yeni doğmuş olan bebeklerde dolaşım sistemi çok fazla gelişmediğinde ellerde ve yanaklarda soğukluk, morarma görülebilir. Bu durum oldukça normaldir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında ilk olarak bebeğin vücut sıcaklığı ölçülmeli ve bu sıcaklık da ense sırt gibi yerlerden ölçülmelidir. Aileler bu durumda bebeklerinin üşüdüğünü düşünüp kat kat giydirmektedir. Bebek kalın bir şekilde giydirildiğinde sıkıntılı olan dolaşım sistemi daha da sıkıntılı bir hale düşecek ve bebeğin dolaşım hızı yavaşlayacaktır. Bu nedenle bebeğin çok sıkı şekilde giydirilmesi de üşümesine neden olacaktır.

Kansızlık Olabilir

Bebeklerin üşümesinin bir nedeni de kandaki değerlerde olan eksikliklerdir. Eğer tüm yönler denenir ve doktor tavsiyelerine uyulsa dahi bir ilerleme görülmez ve bebekteki yanaklardaki soğukluk, üşüme geçmezse böyle bir durumda muhakkak bebek için bir hekime başvurmalı ve bebeğin tüm durumu doğru bir şekilde uzman hekime anlatılmalıdır. Bebeklerde görülen kansızlık da yanakların soğuk olmasının bir nedeni olmaktadır.

Formun Üstü

Formun Altı

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu