Doğru Bebek Bezi Seçimi Nasıl Olmalı

Doğru Bebek Bezi Seçimi Nasıl Olmalı

Doğru Bebek Bezi Seçimi Nasıl Olmalı

Yenidoğan bebekler, bazen gün içerisinde 6-7 kez altını kirletebilirler. Zira anne karnında iken biriken sıvılar ve doğum esansında oluşan gazlar ve şişliği dahi dışkıyla vücudundan atılır. Hatta bu dönemde bebekler her ne kadar sık sık değiştirilse de, dışkısının asidi poposunu yaktığından pişiğe neden olabilir. Böyle zamanlarda bebek bezi seçiminin önemi büyüktür. Sadece yeni doğan bebeklerde değil, 6. ayından sonra da ek gıdaya başlayan bebekler için bez seçimi önemlidir. Zira yedikleri ağır gelerek bu dışkısına da aks edecek ve poposunu rahatsız eden durumlar olacaktır. 

Bebeğin Aylığına Göre Bebek Bezi

Bazen aynı anda iki çocuk sahibi olan aileler vardır. Böyle durumlarda ebeveyn olan kişiler, ayrı ayrı bez almak yerine bir paket bez alarak çocuklarına ortak kullandırmak isterler. Bunun her ne kadar maddi açıdan tasarruf olduğunu düşünseler de aslında bu zarara yol açmaktadır. Şöyle ki; 2 aylık bir bebeği ve 2 yaşında bir çocuğu olan kişiler ikisine de 5 numara bez kullandıklarında bu bez büyüğü için uygun olsa da, küçük bebek bedenine büyük gelecek ve bezin kenarlarından idrar sızıntıları çıkabilecektir. Hal böyle olduğunda ise, sürekli değiştirilmesi gereken bez paketi daha çabuk tükenecektir. Fakat her çocuk için ayrı ve kilosuna uygun bez alındığında durum böyle olmayacaktır. Bu sebeple daha uzun süreli ve sağlıklı bez kullanmak için bezin bebeğin kilo ve yaşına uygun olması daha doğru tercih olacaktır.

Pamuklu Yapıya Sahip Olan Bez

Bebek bezleri, birçok çeşide sahip olduğu gibi, farklı kalite ve malzemelerde de üretiliyor. Özellikle maddi açıdan fiyatı uygun olan bezler içerisinde daha fazla naylon maddeler kullanılabiliyor. Bu sebeple fiyatından çok bezin kalitesine ve malzemesinin daha doğal oluşuna önem verilmelidir. Ayrıca fiyatı düşük olan naylonumsu bezler alınarak tasarruf edildiği sanılsa da, hâlbuki bu daha fazla zarar edilmesine neden olur. Çünkü naylon malzeme idrar ve dışkıyı emme özelliği olmadığı için bezin sık sık değiştirilmesi gerekir. Aksi halde bez sızdırma yapacak ve buda başka zararlara neden olacaktır. Fakat pamuklu bir yapıya sahip olan bezler diğerlerine nazaran daha rahat kullanışa sahip olmakla beraber emicilik özelliği de yüksek seviyede olacağı için, bezin kenarından taşma veya sızma gibi bir durum gerçekleşmeyecektir.

Emici Özelliği Güçlü Olan Bezler

Bezlerin kalitesine göre emicilik özelliği de farklı olur. Emiciliği fazla olan bezler hem bebeğin bez içerisinde daha rahat etmesini sağlar, hem de bezde ıslaklık çok fazla hissedilmeyeceğinden poposunda pişik olma ihtimali daha düşük olur. Bu sebeple bebek bezi tercih edileceğinde kalitesine ve emicilik özelliği yüksek olmasına da önem verilmelidir. Ayrıca emici özelliği kuvvetli olan bebek bezleri daha uzun süre kullanılacağından maddi açıdan da tasarruf sağlayacaktır.

Doğal Ürünler Tercih Etmek

Birçok çeşidi olan bebek bezleri, artık herkesin tercih edeceği malzemeye ve kaliteye sahiptir. Bebeğin sağlığı her şeyden önemlidir. Bu sebeple tenine direk temas eden, hatta bir kaç saat vücudunda kalan bezlerinde en doğal malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat etmek gerekir. İçerisinde jelatin yerine emiciliği yosundan kaynaklanan veya pamuklarla döşenerek naylondan uzak kalan bezler bebeğinizin sağlığı açısından daha mühimdir. Her ne kadar fiyatları diğerlerine nazaran daha fazla olsa da kalitesinden ötürü bebeğiniz için mutlaka doğal olan ürünleri tercih ederek, hem bebeğin rahatını ve konforunu hem de sağlığını garanti altına alabilirsiniz. 

Formun Üstü

Formun Altı

 

Yorumların

Eric Jones
22/01/2021
Good day, My name is Eric and unlike a lot of emails you might get, I wanted to instead provide you with a word of encouragement – Congratulations What for? Part of my job is to check out websites and the work you’ve done with bebekhediye.com definitely stands out. It’s clear you took building a website seriously and made a real investment of time and resources into making it top quality. There is, however, a catch… more accurately, a question… So when someone like me happens to find your site – maybe at the top of the search results (nice job BTW) or just through a random link, how do you know? More importantly, how do you make a connection with that person? Studies show that 7 out of 10 visitors don’t stick around – they’re there one second and then gone with the wind. Here’s a way to create INSTANT engagement that you may not have known about… Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know INSTANTLY that they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally checking out bebekhediye.com. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. It could be a game-changer for your business – and it gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately (and there’s literally a 100X difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes.) Plus then, even if you don’t close a deal right away, you can connect later on with text messages for new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship. Everything I’ve just described is simple, easy, and effective. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=bebekhediye.com
Eric Jones
19/01/2021
My name’s Eric and I just came across your website - bebekhediye.com - in the search results. Here’s what that means to me… Your SEO’s working. You’re getting eyeballs – mine at least. Your content’s pretty good, wouldn’t change a thing. BUT… Eyeballs don’t pay the bills. CUSTOMERS do. And studies show that 7 out of 10 visitors to a site like bebekhediye.com will drop by, take a gander, and then head for the hills without doing anything else. It’s like they never were even there. You can fix this. You can make it super-simple for them to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket… thanks to Talk With Web Visitor. Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know immediately – so you can talk to that lead immediately… without delay… BEFORE they head for those hills. CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. Now it’s also true that when reaching out to hot leads, you MUST act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better! That’s what makes our new SMS Text With Lead feature so powerful… you’ve got their phone number, so now you can start a text message (SMS) conversation with them… so even if they don’t take you up on your offer right away, you continue to text them new offers, new content, and new reasons to do business with you. This could change everything for you and your business. CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do and start turing eyeballs into money. Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately! It even includes International Long Distance Calling. Paying customers are out there waiting. Starting connecting today by CLICKING HERE http://www.talkwithcustomer.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithcustomer.com/unsubscribe.aspx?d=bebekhediye.com
Eric Jones
04/01/2021
Good day, My name is Eric and unlike a lot of emails you might get, I wanted to instead provide you with a word of encouragement – Congratulations What for? Part of my job is to check out websites and the work you’ve done with bebekhediye.com definitely stands out. It’s clear you took building a website seriously and made a real investment of time and resources into making it top quality. There is, however, a catch… more accurately, a question… So when someone like me happens to find your site – maybe at the top of the search results (nice job BTW) or just through a random link, how do you know? More importantly, how do you make a connection with that person? Studies show that 7 out of 10 visitors don’t stick around – they’re there one second and then gone with the wind. Here’s a way to create INSTANT engagement that you may not have known about… Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know INSTANTLY that they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally checking out bebekhediye.com. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. It could be a game-changer for your business – and it gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately (and there’s literally a 100X difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes.) Plus then, even if you don’t close a deal right away, you can connect later on with text messages for new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship. Everything I’ve just described is simple, easy, and effective. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=bebekhediye.com
Eric Jones
31/12/2020
My name’s Eric and I just came across your website - bebekhediye.com - in the search results. Here’s what that means to me… Your SEO’s working. You’re getting eyeballs – mine at least. Your content’s pretty good, wouldn’t change a thing. BUT… Eyeballs don’t pay the bills. CUSTOMERS do. And studies show that 7 out of 10 visitors to a site like bebekhediye.com will drop by, take a gander, and then head for the hills without doing anything else. It’s like they never were even there. You can fix this. You can make it super-simple for them to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket… thanks to Talk With Web Visitor. Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know immediately – so you can talk to that lead immediately… without delay… BEFORE they head for those hills. CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. Now it’s also true that when reaching out to hot leads, you MUST act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better! That’s what makes our new SMS Text With Lead feature so powerful… you’ve got their phone number, so now you can start a text message (SMS) conversation with them… so even if they don’t take you up on your offer right away, you continue to text them new offers, new content, and new reasons to do business with you. This could change everything for you and your business. CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do and start turing eyeballs into money. Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately! It even includes International Long Distance Calling. Paying customers are out there waiting. Starting connecting today by CLICKING HERE http://www.talkwithcustomer.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithcustomer.com/unsubscribe.aspx?d=bebekhediye.com
Laura Abney
24/12/2020
DOMAIN SERVICES EXPIRATION NOTICE FOR bebekhediye.com Domain Notice Expiry ON: Dec 24, 2020 We have actually not obtained a payment from you. We've tried to email you however were incapable to contact you. Visit: https://bit.ly/3aD21OH For information and also to process a discretionary settlement for your domain website services. 122420200204033753688578798bebekhediye.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu