Oda Sıcaklığına Göre Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Oda Sıcaklığına Göre Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Oda Sıcaklığına Göre Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Anne ve babaların bebeklerinin sağlıkları için dikkat etmeleri gereken birçok nokta vardır. Bu önemli noktalardan biri de bebeklerin nasıl giydirilmesi gerektiğidir. Gerek mevsime göre gerekse bulunulan ortamın sıcaklığına göre bebeklere giydirilen kıyafetler de çeşitlilik ve değişiklik göstermektedir. Anne babalar bebekleri için her şeye dikkat ettikleri gibi bu konuda da özen gösterirler. Bebek odasının sıcaklığı son derece önemlidir. Ne çok sıcak bir ortamda ne de çok soğuk bir ortamda bebeklerin bulunması doğru değildir. Her iki durumda da bebekler için olumsuz sonuçlar doğuracağı aşikârdır. Bebeklerin bulunduğu odanın sıcaklığını kontrol etmek için bir termometreden yardım almak mümkündür?

Bebek Odası Sıcaklığı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin ortamlarının çok sıcak olması, içerideki nem oranının azalmasına ve içeride bulunan havanın kuru olmasına neden olmaktadır. Bu durum birtakım solunum yolu hastalıklarına neden olabilmektedir. Burun tıkanıklığına bağlı olarak uyku sorunlarının yaşanmasına ve bebeklerin huzursuzluklarına ortam sağlamaktadır. Uygun oda sıcaklığında, oda sıcaklığına uygun kıyafetler bebeklere giydirilmelidir. Çok sıcak bir ortamda bebekleri kat kat giydirmek ya da soğuk bir ortamda çok ince kıyafetler giydirmek doğru değildir. Uygun olmayan kıyafetler sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. 21-24 derece arası bebekler için olması gereken oda sıcaklığıdır. Bu sıcaklık dereceleri arasında bebeklerin sağlıklı gelişimlerinden söz edilebilir. Yüksek sıcaklıkta bir ortamda bulunan bebekler sürekli uyku ihtiyacı hissederler ve yeterli besin takviyesi alamazlar. Aşırı soğuk ortamlarda bulunan bebekler ise iyi bir şekilde gelişim gösteremezler.

Bebekler Giydirilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin uyuyacakları odanın sıcaklığı gündüz sıcaklığına oranla 1 ya da 2 derece düşük olmalıdır. Bebeklerin üzerine çok kalın olmamak şartıyla battaniye örtmek gerekmektedir. Bebekler uyumaya hazırlanırken mutlaka pamuklu kıyafetler seçmek gerekir. Pamuklu kıyafetlerin tercih edilmesindeki amaç, bebeğin cildinin hava almasıdır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da bebeğin bedenine uygun olarak kıyafet giydirilmelidir. Bedenine uygun kıyafetler bebek için en ideal olandır. Uyku, bebeklerin gelişimleri için oldukça önemlidir. Bundan dolayı sağlıklı gelişim için bebeklerin kaliteli bir uykuya ihtiyaçları göz ardı edilemez.

Bebeklerin Kıyafet Seçimlerindeki Yanlışlar

Anne babaların en değer verdikleri varlıkları bebekleri için en doğru seçimleri yapmak istemeleri son derce doğaldır. Fakat bazı durumlarda yanlış kararlar da verebilmektedirler. Bebeklerinin üşüyeceklerini düşündükleri anda kat kat giydiren anne babalar, bebeğin olması gerekenden daha fazla vücut ısısına maruz kalmasına sebep olabilir. Kendi giydiğimiz kıyafetlerin de bir kat fazlasını bebeğimize giydirmenin doğru olduğu konusunda bir algı vardır. Bu algı ise kimi zaman yanlıştır. Vücut ısısı zaman zaman değişiklik göstermektedir. Gerek bulunulan ortama gerekse hareketlilik durumuna göre vücut ısısı farklı olabilir. Böyle durumlarda bebeği de kendimize göre giydirmek yanlış olacaktır. Bebeklerin kıyafet seçimlerinde önemli olan diğer bir husus da giydirilen kıyafetlerin yapısıdır. Bebekler için kıyafet seçimi yaparken çok yünlü ya da kalın kumaşlardan yapılmış kıyafetler seçilmelidir. En doğru seçim pamuklu kıyafetler olacaktır.

Oda Sıcaklığını Ayarlamak

Bebeklerin bulunduğu ortamın oda sıcaklığını ayarlamak için oda termometreleri mevcuttur. Oda termometreleri sayesinde odanın sıcaklığı ölçülüp uygun sıcaklık dereceleri kontrol edilebilinir. Bu şekilde odanın, bebek için uygun olup olmadığı kolaylıkla gözlemlenebilmektedir. Ortalama oda sıcaklığından düşük sıcaklıkta olduğu zaman sıcaklığı yükseltmek, ortalama oda sıcaklığından yüksek sıcaklıkta olduğu zaman ise sıcaklığı düşürmek bebek için sağlıklı ortamı oluşturmak için önemli bir durumdur. Sağlıklı bebekler, sağlıklı ortamlarda ve koşullarda bulunmalıdırlar.

 

Formun Üstü

Formun Altı

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu